„Ak budem pracovať tak tvrdo ako len môžem a následne budem úspešný, tak potom budem šťastný.“

To je prevládajúci názor v našej spoločnosti v posledných rokoch. Klasická rovnica, ktorú nám počas dospievania hovoria dospelí znie: úspech = šťastie. Ak sa staneš úspešným, potom budeš šťastný. Ako keby si nikto z nás nezaslúžil byť šťastný, pokiaľ nie je úspešný.

Tento klamlivý názor viedol ľudí k tomu, aby pracovali dlhé roky, aby dosiahli „úspech“. Avšak potom nastala smutná realita. Zistenie, že  úspech sa nerovná šťastiu. Tento za nos ťahajúci prístup ku šťastiu má letmý výsledok, len z malej časti samotné šťastie. Pridáva tlak, stres a negativitu na všetky aspekty nášho života. V skutočnosti snaha o úspech samotný úspech brzdí.

Keď som budoval svoju prvú spoločnosť, vždy som vravel: „Budem šťastný, keď…“ Snažil som sa odložiť šťastie kvôli dosiahnutiu úspechu. Nemyslel som si, že mám právo byť šťastný. „Prečo by som mal byť šťastný, keď nie som tam, kde chcem byť?“

„Počas nespočetných generácii sme boli vedení k presvedčeniu, že šťastie obieha okolo úspechu.Ak budeme pracovať dostatočne tvrdo, budeme úspešní, a len ak budeme úspešní, budeme šťastní. Opak je pravdou.“

- Shawn Achor

Tento spôsob myslenia nakoniec viedol k tomu, že som vyhorel a môj podnik sa takmer zrútil. Bolo to pri mojom najnižšom bode, keď som začal tento názor spochybňovať. Začal som hľadať inú cestu, pretože to, čo som robil, nebolo udržateľné. Ťahal som seba a svoj tím dole.

To, čo som zistil ma prekvapilo a prinútilo ma zmeniť svoje presvedčenie. Zistil som, že správna rovnica je pravý opak rovnice: úspech=šťastie. Šťastie nie je tá „pekná“ vec, ktorú budete mať až POTOM ako budete úspešní. Veda skutočne dokázala, že šťastie predchádza úspechu; podporuje úspech!

Vo svojej najpredávanejšej knihe „Výhoda spokojnosti“, psychológ a harvardský profesor Shawn Achor, ukázal prostredníctvom výskumu a vedy, ako je porušený vzorec spoločnosti pre úspech. Jeho tím zistil, že keď je niekto šťastný, alebo v pozitívnom stave mysle, ich inteligencia stúpa, zlepšuje sa kreativita a rastú aj obchodné výsledky!
Achorov tím zistil, že predajné tímy boli o 37% lepšie, keď boli pozitívne. Lekári boli o 19% presnejší pri diagnózach a ľudia (vo všeobecnosti) boli o 31% produktívnejší!

Akonáhle som zmazal rovnicu a môj spôsob myslenia, začal som sa sústrediť na svoje šťastie teraz. Začal som písať o veciach, za ktoré som vďačný, začal som „hrať“ viac, začal som meditovať a starať sa o seba.
Nielenže ma táto zmena urobila šťastnejším (a zdravším), ale bol to začiatok obratu môjho podnikania. Pomocou tohto spôsobu myslenia som mohol čeliť ťažkým časom s pozitivitou a odvahou. Naučil som sa byť šťastný aj pri tom, keď som musel čeliť ťažkostiam. Výsledkom bolo, že som svoju spoločnosť vytiahol na 6 miliónov dolárov za 2 roky.

„Šťastie vedie k úspechu v takmer každej oblasti, vrátane práce, zdravia, priateľstva, spoločenskosti, tvorivosti a energie.“

- Shawn Achor

Mahátmá Gandhi pracoval takmer celý svoj život, aby oslobodil svojich ľudí od útlaku, najprv v Južnej Afrike a potom v Indii. Nebolo to ľahké a navyše trvalo to desaťročia. Celý svoj život zasvätil jednej veci a kvôli tomu bol dokonca uväznený. Aj cez toto utrpenie bol Gandhi celý čas šťastný a naplnený. Vo svojej autobiografii dokonca spomenul, že ak by svoj hlavný cieľ nedosiahol, bol by stále šťastný. Človek si dokáže predstaviť, ako ľahko by sa mohlo stať, že bol počas svojej cesty nešťastný a nevrlý. Namiesto toho bol pokojný a šťastný. Túto pozitivitu si udržal a nakoniec sa mu podarilo dosiahnuť svoj cieľ. Zmenil smerovanie sveta a použil na to správnu rovnicu. Môžete sa snažiť o úspech. Môžete tvrdo pracovať pre úspech. Len si nemyslite, že úspech povedie ku šťastiu. Existuje veľa depresívnych milionárov. Zamerajte sa na to, aby ste boli šťastní teraz. Buďte hrdí na to, kde ste a kým ste. Môžete byť šťastní teraz a stále sa snažiť o viac. Pamätajte si, že to vás v skutočnosti spraví úspešnejšími, budete podávať lepší výkon vo všetkých aspektoch života a budete sa tešiť na cestu oveľa viac. Šťastie je cesta, nie destinácia.

Choď a buď šťastný!