Prirodzene vzhliadame k úspešným ľudom, ktorí niečo dokázali. A to právom. Ich úspechy nám slúžia ako ciele aj meradlá na našej vlastnej ceste k úspechu. Ale hlbšie vŕtanie do väčšiny príbehov týchto ľudí často odhalí ešte väčšiu inšpiráciu. S malou výnimkou, k ich konečnému úspechu predchádzalo množstvo zármutku, odmietnutí a dokonca fatálnych zlyhaní. Neúnavná snaha o dosiahnutie svojich cieľov a snov napriek toľkej porážke bola hnacou silou týchto ikon. Tu je 5 extrémne úspešných ľudí, ktorí zlyhali tesne pred úspechom:

1. Fred Smith

Kým v roku 1962 navštevoval Yale, Smith napísal článok pre ekonomický časopis, v ktorom načrtol myšlienku celosvetovej služby doručenia balíkov cez noc. Profesor mu list vrátil a poznamenal, že na to, aby dosiahol lepšie ako C (trojku), musí byť táto myšlienka uskutočniteľná. Ignorujúc tento výrok, Smith pokračoval vo formovaní spoločnosti FedEx, prvej doručovacej spoločnosti cez noc. Teraz má firma FedEx hodnotu cez 45 miliárd $.

2. Michael Jordan

Jordan bol v druhom ročníku vyradený z basketbalového tímu. Do dvoch rokov sa však nielen vrátil, aby sformoval tím, ale vo svojom poslednom roku na strednej škole bol zaradený do tímu najlepších stredoškolských basketbalových hráčov celej Ameriky. Vo svojej profesionálnej kariére prehral viac ako 300 zápasov a netrafil viac ako 9000 striel, z toho 26 na potenciálne víťazstvo. Michael Jordan však priviedol svoj tím k 6 šampionátom NBA, päťkrát bol najužitočnejším hráčom finálovej série (MVP) a stal sa len druhým hráčom, ktorý v jednej sezóne dosiahol 3000 bodov!

„V živote som stále zlyhával a to je dôvod, prečo som uspel.“

- Michael Jordan

3. Abraham Lincoln

Možno jedným z najlepších príkladov zlyhania tesne pred úspechom je 16. prezident Spojených štátov. Abraham Lincoln pred svojím prezidenstvom nebol prijatý ani do jednej práce na rôzne verejné úrady kde ho nevzali. Bol prepustený z viacerých pracovných miest, najmenej dvakrát zlyhal ako vlastník podniku a dokonca zbankrotoval. Ale vo veku 52 rokov bol Lincoln zvolený za prezidenta a viedol národ cez jeho najkrvavejšiu vojnu, aby zachoval úniu a zrušil otroctvo.

4. Theodor S. Geisel

Geisel pracoval ako ilustrátor a karikaturista počas Veľkej hospodárskej krízy. Ale jeho láska patrila detským knihám. Jeho prvý rukopis odmietlo 27 vydavateľov s odpoveďami ako „Príliš odlišné od ostatných detských kníh na trhu, aby sa zaručil predaj“. Iba náhodné stretnutie so starým kamarátom z vysokej školy zachránilo stránky pred spálením. Kniha bola vydaná v roku 1937 otvárajúc dvere Geiselovi, aby sa stal jedným z najobľúbenejších autorov detských kníh všetkých čias s predaním viac ako 600 miliónov výtlačkov. Na väčšine svojich diel sa podpísal svojím pseudonymom Dr. Seuss.

5. Thomas Edison

 Učitelia v Edisonovej triede na základnej škole ho považovali za „príliš hlúpeho, aby sa niečo naučil“. Bol prepustený zo zamestnaní za to, že bol „neproduktívny“. V skutočnosti to, za čo je Thomas Edison najviac uznávaný sú neni ani jeho vynálezy, ale skôr vylepšenie existujúcej myšlienky… žiarovky. A aj to mu zabralo 10 000 pokusov, aby ju zdokonalil!

„Je veľa ľudí, ktorí si neuvedomili ako blízko boli k úspechu, keď sa vzdali.“

- Thomas Edison

Existujú tisíce ďalších takýchto príbehov o zlyhaniach. Pevná vôľa, odhodlanie, vytrvalosť a dokonca aj šťastie sú jednoznačne súčasťou receptu na úspech. Ale nepopierame, že zlyhanie je niečo, čo je pravdepodobné a dokonca užitočné na ceste k úspechu.