V roku 2017 mal bitcoin neuveriteľný rok, odmenil investorov s 1 350 percentnými návratmi a historickým maximom 20,000$. V roku 2018 však bola situácia veľmi odlišná. Bitcoin stratil viac ako 70 percent svojej hodnoty a klesol zo 14 000$ na 4 000$. Zatiaľ čo sa stále súdi, či bitcoin klesol na dno alebo nie, tu je päť dôvodov, prečo sa cítiť pozitívne, ak zvažujete rozhodnutie o kúpe.

1. Príjmanie Bitcoinu stále rastie

Napriek poklesu hodnoty bitcoinu rastie jeho globálne prijímanie. Napríklad počet užívateľov populárnej peňaženky Blockchain sa v priebehu roku 2018 neustále zvyšoval. Údaje spoločnosti ukazujú nárast z 22 miliónov na viac ako 32 miliónov peňaženiek za posledných dvanásť mesiacov, čo naznačuje, že záujem ľudí o bitcoin sa nezmenšil napriek korekcii jeho ceny.

Okrem toho, obchodné objemy na vedúcej peer-to-peer bitcoinovej burze, LocalBitcoins, naznačujú, že prijímanie bitcoinu na rozvíjajúcich sa trhoch rastie. Najmä štáty Južnej Ameriky, ako Argentína, Čile, Kolumbia, Peru a Venezuela, zaznamenali v priebehu roka 2018 nárast objemu obchodovania s bitcoinom.So zavedením Lightning Network sa prijímanie bitcoinu obchodníkmi isto zvýši, pretože tieto nové platobné kanály poskytnú rýchlejšie platby pri takmer žiadnych poplatkoch.

2. Regulácie sa blížia a to je dobrá vec

Diskusie týkajúce sa globálneho regulačného rámca pre kryptografické aktíva na G20 stretnutiach v 2018 jasne ukázali, že zákonodarcovia a finanční regulátori sa snažia zabezpečiť, aby obchodovanie s kryptografickými aktívami spĺňalo podobné pravidlá ako obchodovanie s akciami a devízami.

Zatiaľ čo skorí prijímatelia bitcoinu z cypherpunk komunity pravdepodobne nesúhlasia, je sporné, či regulácie sú v skutočnosti dobrou vecou pre krypto investorov. Regulovaný trh s krypto aktívami priláka viac maloobchodných investorov, aby sa zapojili do šarvátky, a poskytli veľmi potrebnú regulačnú známku schválenia, ktorú inštitucionálni investori, ako sú napríklad podielové fondy, poisťovne a penzijné fondy vyžadujú na investovanie do triedy aktív.Keďže kontroly KYC/AML sa realizujú na burzách po celom svete a regulačné orgány pomaly začínajú formulovať rámec pre predaj crypto mien, v roku 2019 môžeme očakávať väčší regulačný dohľad a presadzovanie, čo by mohlo byť prospešné pre bitcoin, pretože spraví bitcoinové obchodovanie bezpečnejšie.

3. Wall Street ide na krypto

V minulom roku Fidelity, Nasdaq a Intercontinental Exchange (ICE) oznámili, že v roku 2019 plánujú spustiť ponuky na obchodovanie s krypto-menami pre inštitucionálnych investorov. Očakáva sa, že nový odvážny podnik ICE, Bakkt, doženie viac firiem z Wall Street, aby obchodovali s bitcoinom, keďže plánovaná regulovaná platforma na obchodovanie s krypto aktívami sa spustí s bitcoinovými derivátmi a službou krypto úschovy a plánuje neskôr zaviesť krypto obchodné platobné služby.

Navyše, počet krypto hedžingových fondov sa v roku 2018 údajne zvýšil, čo znamená, že viac inštitucionálnych peňazí je pripravených vstúpiť do bitcoinu ako triedy aktív v nasledujúcich mesiacoch, keďže tieto fondy získavajú peniaze na zvýšenie svojich spravovaných aktív môžeme očakávať že poženú cenu bitcoinu veľmi vysoko.

4. Bitcoinoví vývojari stále inovujú

Existuje mnoho ľudí, – najmä v altcoin komunite – ktorí veria, že bitcoin bude v budúcnosti nahradený ďalšou, vynikajúcou decentralizovanou digitálnou menou. Zdá sa však, že mnohí z týchto jednotlivcov zabúdajú, že bitcoin nie je statický.

Bitcoinoví vývojári neustále pracujú na zlepšovaní siete Bitcoinu, aby sa zvýšila jej rozšíriteľnosť, pridali sa funkcie na zvýšenie ochrany súkromia a umožnili sa ďalšie funkcie, ako napríklad inteligentné zmluvy.

Vydanie Lightning Network a Liquid Network v roku 2018 je dôkazom oddanosti bitcoinových vývojárov k jeho pozitívnemu vývoju.

5. Bitcoin vždy prekonal svoje historické maximá po úpadku ceny

Bitcoin zaznamenal v posledných desiatich rokoch mnoho vrcholov a pádov a v “mainstreamových” bol považovaný za „mŕtvy“ viac ako 340 krát. Vždy sa mu však podarilo prekonať svoje posledné historické maximá, takže nie je žiaden dôvod domnievať sa, že by sa to isté už nestalo.

V polovici roku 2011, cena bitcoinu dosiahla 30$ na najobľúbenejšie burze tej doby, Mt.Gox. Po nabúraní sa do burzy sa cena v novembri 2011 zrútila na prosté 2$, potom sa v roku 2012 opäť zotavila.

V apríli 2013, bitcoin krátko dosiahol 260$, pred kolapsom o viac ako 50 percent v priebehu niekoľkých hodín ako Mt.Gox nebola schopná zvládnuť zvýšenie obchodných objemov a bola napadnutá DDoS útokom. Napriek poklesu dôvery investorov v obchodovanie s bitcoinom trvalo bitcoinu len sedem mesiacov, aby opäť prekonal svoju najnedávnejšiu úroveň.

Koncom roka 2013 sa bitcoin prvýkrát dostal na symbolickú sumu 1 000$, ale cena za posledné dva roky postupne klesla na úroveň 175$. Dva roky na to, začiatkom roka 2017, bitcoin opäť raz dosiahol tisíc dolárov a prekonal svoje predchádzajúce historické maximá, aby dosiahol svoje slávne decembrové historické maximum 20 000$.

Historické údaje o cenách naznačujú, že bitcoin je opäť pripravený prekročiť svoje najčerstvejšie historické maximum, aj keď to môže trvať niekoľko rokov. Veľa pozitívnych vývojových trendov v bitcoine bolo zatienených minuloročnou cenovou aktivitou, ale počas nasledujúcich dvanástich mesiacov by mohli investori vidieť podobný nárast ako v roku 2017.